...který snad nakonec přijde

48. ZNOVU NA REPROKLINICE

Na reproklinice jsme byli naposledy na začátku května. Udělali nám základní vyšetření, odebrali x ampulek krve a čekali jsme na všechny potřebné výsledky, než zahájíme další cestu. Endometrióza nám do toho hodila své vidle a místo IVF jsem řešila zejména ji. Když jsem pak dostala na endoporadně dvě možnosti – a)nejprve IVF a když se nepodaří, tak operace; b)první operace, připravit tělo na úspěch co nejvíce, podpořit svoji plodnost a pak až IVF; prožívala jsem poměrně velké dilema, kterou cestou se vydat. Domluvili jsme si proto konzultaci na IVF klinice, abychom znali i jejich pohled na věc a doufali jsme, že v tom budeme mít už mnohem víc jasno.

Spoiler alert…povedlo se! Rozhodli jsme se a čtyři dny po návštěvě kliniky mám pocit, že je to dobré rozhodnutí. Ale pěkně popořadě…

Na kliniku jsme se nejeli jen poradit, jak máme dále postupovat a co si o celé naší endosituaci myslí paní doktorka. Chtěli jsme také interpretovat výsledky vyšetření, které jsme absolvovali. Znali jsme akorát genetiku, tu jsme konzultovali s paní genetičkou po telefonu a čekali jsme na ní poměrně dlouho – cca 8-9 týdnů. Samotnou mě překvapilo, že IVF je poměrně dlouhý proces a je  proto dobré počítat s tím, že než se vůbec k samotné stimulaci přistoupí, může to trvat 2-3 měsíce. 

Nejdříve mě paní doktorka seznámila s výsledky testů hormonálního profilu. O tom, co vše se vyšetřuje, jsem psala už TADY, tak to nebudu opakovat. Kromě klasických hormonů souvisejících s plodností se ještě ověřovaly hladiny hormonů štítné žlázy (ty vyšly také v pořádku, za což jsem ráda, protože jsem se dozvěděla, že ženy v naší rodině s ní mají problém). Dále se zjišťovala hladina AMH hormonu (Anti-Mullerian Hormon), podle které se dá odhadnout, jaká je individuální zásoba vajíček ženy. Tam taky žádný zádrhel není. Jediná hodnota, která mi vyšla červeně, je marker CA 125, který naznačuje přítomnost endometriózy. Což žádná novina není…

Manželovi interpretovala spermiogram, u kterého říkala, že se u jedné hodnoty spletli, když mu posílali výsledky a výsledek je kompletně v NORMĚ! Dokonce podíl normálně tvarovaných spermií vzrostl z necelých 2% na 7% (Norma je min. 4%)!! Moc nerozumíme, jak je to možné, ale manžel dlouhodobě užívá doplňky stravy a prý to může udělat hodně muziky. Takže tady skvělé zprávy.

Rychle jsme proběhli ještě genetiku. Podrobně jsem o tom psala pár týdnů ZPĚT, takže jen drobné připomenutí: U mě jsou dva malé zádrhely – od obou rodičů jsem zdědila gen, který způsobuje, že špatně štěpím kyselinu listovou, proto ji musím užívat v dostatečné  a rozštěpené formě, aby jí moje tělo přijalo. Kyselina listová je alfa a omega v úplných počátcích těhotenství a její dostatek působí jako prevence vývojových vad a rozštěpů.. Probrali jsme také, co to znamená, že mám tu 6% mozaiku. Zkrátka to znamená, že mám trochu zvýšenou pravděpodobnost, že by dítě mohlo mít vývojovou vadu. Při IVF je to jednoduše řešitelné. Tím, že mám nález, pojišťovna mi hradí tzv. preimplantační genetiku embryí. To znamená, že se embrya ještě před zavedením/zamražením zkontrolují a použijí se jen ty, která jsou geneticky zcela v pořádku. Velká paráda, kam medicína pokročila, že? 

A pak jsme se dostali k tomu nejdůležitějšímu: operace, či IVF? Paní doktorce jsem popsala všechno, čím jsem poslední měsíce prošla a jaké možnosti jsem na endoporadně dostala. Vzala jsem i veškerou dokumentaci, a tak se mohla odborně podívat, co v tom břiše vlastně mám. Názor paní doktorky byl poměrně podobný jako názor mé mámy, respektive obě měly stejný point, který mě hlodal už poslední dva týdny. Vzhledem k tomu, že by mi s největší pravděpodobností operovali střevo, mohla bych skončit s vývodem. A než se všechno znovu zoperuje, zhojí, tak by se mohlo stát, že bych mohla zahájit IVF až za rok či dva. Je mi 30 a samozřejmě s věkem klesá kvalita vajíček. Tu ovlivňuje také endometrióza, kterou trpím. Jeví se tedy jako ideální variantou nechat si je odebrat co nejdříve. Naše otázka hlavně směřovala k tomu, jak se endometrióza skamarádí s hormonálním koktejlem při stimulaci a jaký vliv má pak na následné těhotenství. Endometrióza ovlivňuje zejména početí, protože buď mu brání mechanicky (obrůstá vaječníky, ucpává vejcovody atd.), nebo na něj působí imunologicky. Při menstruaci totiž dochází ke krvácení všech ložisek a protože krev nemá kam odtéct, dochází k imunologické reakci, které se snaží “rány” zahojit a tělo je ve stavu boje se zánětem. A to právě s úspěšným otěhotněním koliduje. Co je ale pozitivní, že když se podaří ženě otěhotnět, endometrióza už na prosperující těhotenství nemá tolik vliv. Naopak těhotenství má dobrý vliv na endometriózu a zastavuje růst ložisek a zánětlivé reakce. Takže těhotenství chceme ne jen kvůli rodičovství, ale také kvůli endometriózy, haha. Co se týče vlivu stimulace na růst ložisek, tam si nebyla moc jistá. Samozřejmě trochu porůst můžou, ale stimulace je krátkodobá (14 dní) a pokud se podaří otěhotnět, je vyhráno. Nicméně předpokládám, že nejsem první pacientka s endometriózou podstupující IVF a navíc v endoporadně mi nabídli možnost podstoupit první IVF a zkusit štěstí. Proto předpokládám, že to snad velký průšvih nebude. A kdyby byl, tak alespoň budu mít ta embrya – držím si teda palce! 

Paní doktorka nám pak popsala, jak funguje IVF, ladili jsme časový harmonogram a další logistické záležitosti. Je mi dost sympatické, že mezi odběrem vajíček a následným transferem embrya je časový odstup. Za a) aby se tělo ze všech těch hormonů trochu vzpamatovalo, než najede do další hormonální smrště, tentokrát těhotenské; b) naše embrya ještě půjdou na genetiku, což trvá pár týdnů plus zvažuju, že podstoupím ještě jedno vyšetření – Endometrio. Endometrio je nějaká vychytávka, kdy se dělá biopsie děložní sliznice ženy, aby se zjistilo tzv. Ideální implantační okénko. Paní doktorka nám to vysvětlila tak, že implantační okénko je ideální čas pro zavedení embrya, kdy je v děloze všechno nachystané tak, aby se embryo dobře zahnízdilo. Standardně je to 5 dní od ovulace, ale u žen s endometriózou je toto okénko někdy posunuté, proto může být transfer neúspěšný. Kromě této informace ještě zjistí, jestli máte v děloze dostatek dobrých “bakterií” a není tam nějaký skrytý zánět, který by celý proces mohl skrečovat. Je to dost drahá sranda a na výsledky se čeká cca 3 týdny. Je otázka, jestli je to nějaký chytrý businessový tah IVF klinik, nebo to bude co k čemu. Ale když už jsme takhle dalece došli a můžeme udělat maximum pro to, aby to vyšlo, tak nakašlat peníze. Zatím jsme naklonění, že bychom si toto vyšetření zaplatili.

Je to tedy oficiální! Jdeme do IVF! Teda minimálně do jeho první fáze – stimulace, odběr a oplodnění. A když bude přát štěstí, tak pak za dva cykly proběhne transfer. Jasně, pořád se může dost věcí posrat. Nemusím mít dost vajíček, nemusí nám zbýt žádné dobré embryo (kvalitativně a geneticky) a budu muset na stimulaci znovu. Ale tohle by se mohlo stát operace – neoperace. Taky se mi může po stimulaci zhoršit endometrióza natolik, že po prvním nezdaru budu prosit o náhradní termín operace. Ale vnímám, že vlastně nemám co ztratit. Jen získat. A to je vlastně docela dobrý “deal”. 

3 komentáře

  1. Lucka

    Ahoj držím palce u stimulace a IVF, myslím že jste se rozhodli správně vzhledem k možnosti toho vývodu 🙂 A i kdyby vývod nebyl tak než se dáš po operaci dokupy tak to nějakou dobu trvá. To vyšetření endometrio neznám u nás na klinice nám to nenabídli. A abych ti dodala naděje že zázraky se dějí tak nám se sice první IVF nepovedlo jak už jsem ti psala předtím, ale šli jsme hned další cyklus do KET, protože tělo bylo hezky nachystané. A dnes jsem zjistila že to vyšlo a jsem těhotná po skoro 4 letech snažení :):) Samozřejmě se ještě může cokoliv stát ale už to vědomí že se to aspoň uchytilo mně těší:):)

    • JB

      Luci, to jsou nádherné zprávy! Velká gratulace <3 děkuji za milý vzkaz a podporu a doufám, že si tenhle stav taky brzy zažiju. Přeji, ať je všechno v pořádku a za pár měsíců se těšíte z miminka!

      • Lucka

        Děkuji 🙂 Přeji ti ať se brzo dočkáš 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2025 Čekání na godota

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑