Jakmile jsme se začali těšit z rozhodnutí podstoupit IVF a z plánu, že se bude v létě medicínsky těhotnět, trochu nám to zkomplikoval fakt, že mi našli v podbřišku neznámý útvar, který by se měl laparoskopicky odstranit. Ještě než padne termín operace, poslala mě moje paní gynekoložka na expertní ultrazvuk do nemocnice. A výsledek….(drumroll, please) mám endometriózu.
Co si budem, dalo se to čekat. Genetická predispozice, silná a bolestivá menstruace, premenstruační syndrom, nedostatek progesteronu a endometrické cysty. Nevím, jak jste na tom s povědomím o tomto onemocnění, ale rozhodla jsem se, že dnešní článek věnuju právě tomuto tématu. Přece jen má v našem příběhu své místo.
Co to vlastně je?
Začněme mini opáčkem – během měsíčního cyklu nám v děloze narůstá děložní sliznice (endometrium), která slouží jako taková “peřinka” pro případné oplodněné vajíčko. Pokud k oplodnění nedojde, děloha se sliznice zbavuje prostřednictvím menstruace. Endometrióza je onemocnění, kdy děložní sliznice neroste jen uvnitř dělohy, ale i na jiných místech a vytváří tzv. ložiska. Nejčastěji se objevuje v našem podbřišku, a to například na děloze, na vaječnících nebo uvnitř vejcovodů. Výjimkou ale není ani pobřišnice, střevo a konečník, rektovaginální septum (prostor mezi konečníkem a pochvou; zmiňuju to proto, že je to poměrně časté místo), močový měchýř, ale vyskytnout se může kromě srdce kdykoliv! Endometrióza je taková trochu liška podšitá. Je to nejčastější onemocnění žen v reprodukčním věku. Zároveň je jí ale poměrně obtížné diagnostikovat, a tak ženy průměrně čekají 10 let na diagnózu. Bláznovství, že?! Nicméně když vezmeme v úvahu, že se může vyskytovat téměř kdekoliv v dutině břišní, tak ji doktoři ultrazvukem ne vždy objeví.
Příčiny tohoto onemocnění nejsou úplně jednoznačné. Moje gynekoložka říká, že existují asi čtyři různé teorie. Roli hraje genetika, spekuluje se o narušené funkci imunitního systému (endometrióza vyvolává chronickou zánětlivou reakci), vysokých hladinách estrogenu, které pak vedou k tomu, že se některé tkáně v dutině břišní přeměňují na endometrické buňky. Poměrně známou teorií je i retrográdní menstruace – kdy jsou endometrické buňky během menstruace vyplaveny i do dutiny břišní a usazují se na dalších místech. Nicméně všechny tyto teorie mají své mouchy, a tak se dodnes neví, co za vznik může. Říká se, že se endometrióza vyskytuje častěji u žen, u kterých začala brzy menstruace, mají krátký menstruační cyklus a krvácí déle než sedm dní.
Jak ji poznám?
Endometrióza se nejčastěji projevuje bolestí. Bolestí v oblasti pánve, bolestí při sexu a hlavně bolestivou a někdy i dost silnou menstruací. Statistiky uvádí, že až 50% žen, které trpí pánevní bolestí, a 20-50% žen, které bojují s neplodností, má endometriózu. A tady v mém případě začíná přihořívat. Abych byla upřímná – bolest v mém případě není nijak šílená. Jasně, menstruace pro mě není procházka růžovou zahradou a někdy fakt jen ležím, spím a beru Paraleny jako poslední záchranu. Po menstruaci mám někdy citlivé břicho při sexu, takže musím najít dobrou polohu a zvolnit tempo. Ale když pominu ten jeden, max. dva dny při menstruaci, bolest mi určitě do kvality života nezasahuje. Občas mě něco píchne, zabolí, zatlačí, ale to jsem vyhodnotila, že je prostě normální. Silná menstruace? Ano i ne. Hodně krvácím opět dva dny, kdy fakt co dvě-tři hodiny chodím měnit kalíšek, jaké to je flow. Ale taky už někdy mívám pátý den klid a jen špiním (to, že za tři dny opět den/dva krvácím je jiná písnička – díky, endo!). Nicméně ta neplodnost? To je asi trefa do černého. Když ještě připočtu manželovy ne úplně ideální hodnoty spermiogramu, tak je to asi pochopitelné, že se to ještě nepovedlo.
Endometrióza má na plodnost vliv, i když pořád není prokázána jasná souvislost. Může být mechanickým problémem a to zejména, když pokryje velkou plochu vaječníku a nedochází k ovulaci. Nebo když se objeví ve vejcovodech a zamezí průchodnosti. Endometrióza vyvolává zánět, který může být příčinou, proč se například spermie nedostane k vajíčku, není do něj schopna proniknout, nebo proč se vajíčko nemůže uhnízdit. Zároveň může mít vliv i na hormonální rovnováhu ženy, která také s plodností souvisí. Zkrátka je to věda. Není proto překvapením, že většina pacientek s endometriózou volí IVF, které tyto problémy řeší. Přirozené početí u této diagnózy není vyloučeno, ale komu by se chtělo tak dlouho, čekat, že?!
Kromě výše uvedených nejčastějších příznaků, může tato diagnóza způsobovat také různé trávící potíže. Tím, že se jedná o imunitní onemocnění a naše imunita má sídlo v trávícím traktu, nejsou úplně výjimečné problémy jako bolesti střev, problémy s vyprazdňováním, nafouklé břicho, syndrom dráždivých střev apod. Pokud se usadí ve střevech, může se člověk setkat i s krví ve stolici – což ho pochopitelně zřejmě dost vyděsí. A ona je to “jen” endometrióza. Protože je to vlastně stav chronického zánětu, ženy se mohou potýkat i se zvýšenou únavou. Rozhodně ovlivňuje i psychické prožívání – velké bolesti a neplodnost jsou věci, které se dost podepisují na kvalitě života. Zkrátka – není to úplná sranda. Endometrióza má samozřejmě různá stádia a záleží hodně na tom, kde je umístěna a v jakém rozsahu. Takže ne všechny ženy mají všechny příznaky – například já. Ale souvislost s trávením tam vidím velikou. Nafouklé břicho je u mě téměř na denním pořádku, jednu dobu jsem měla podezření i na syndrom dráždivých střev, ale to se teď po užívání probiotik zlepšilo.
Já a moje endometrióza
Expertní ultrazvuk mnohé ukázal, ale rozhodně není schopen zachytit všechno, takže zatím pracujeme s takovou pracovní verzí endometriózy. Endometrióza postihla vaječníky, dělohu, rektovaginální septum a jedno ložisko mám ještě v blízkosti močového měchýře. Nicméně nejsou nijak rozsáhlá, největší je kolem čtyř centimetrů. Ani tato paní doktorka si ale nebyla úplně jistá mým “neznámým” útvarem – může to být endometrická cysta, ale ve hře je ještě zánět vejcovodu. Pro jistotu mi vzala stěr a za měsíc mám přijít na kontrolu, jak to vypadá. Domluvila mi také termín v poradně pro endometriózu. Bohužel je pan primář dost vytížený a nejdříve měl čas na konci července. Tam se domluvíme na léčbě. Nabízí se právě zmiňovaná laparoskopie, která odstraní ložiska a pak se doporučuje co nejdříve těhotnět, protože endometrióza se ráda vrací a je tu znovu ta samá písnička. Pokud nemám nějaké závažné příznaky, teoreticky by se to dalo obejít i bez operace. Nicméně je tu riziko, že kvůli chronickému zánětu se pak nepodaří vajíčko zahnízdit a můžeme absolvovat x zbytečných pokusů IVF. Nechám se tedy překvapit. V budoucnu mě asi ale nemine nějaká hormonální léčba, právě jako prevence návratu onemocnění. Často je to hormonální antikoncepce, ale doufám, že za tu dobu už snad přijdou s něčím novým, co mi neutlumí znovu celý přirozený cyklus.
Sama jsem tedy zvědavá, jak se to všechno bude vyvíjet. Jsem ráda, že se o endometrióze teď čím dál více mluví. Snad bude v této problematice vzdělaných víc a víc gynekologů, aby se rozpoznala včas a ženy nemusely trpět v bolestech. Pokud onemocněním trpíte, nebo Vás toto téma zajímá, doporučuju:
Endotalks. Projekt, který se snaží o větší informovanost o endometrióze. Moc chválím jejich záměr s vybudováním podpůrného centra, na které chci sama přispět. Jsou i na instagramu!
https://www.endotalks.cz/#header1-0
Webinář o endometrióze na Bagniari. Opět ji tady vyzdvihuju. Webinář jsem si sama zaplatila a našla tady spoustu informací a taky typů, jak podpořit léčbu.
https://bagniari.com/domov/webinare/e-n-d-o-m-e-t-r-i-o-z-a/
Fórum o endometrióze se mnoha informacemi. Pro anglicky mluvící.
Závěrem bych chtěla říct, že se mi ulevilo. Neschopnost otěhotnět není jen v mé hlavě, menstruační problémy nejsou něco mezi nebem a zemí. Tím, že má endometriózu moje máma, není to pro mě nic nového a hlavně vůbec ne překvapivého. Jsem také znovu vděčná za svoji osvícenou gynekoložku, která mě poslala na expertní ultrazvuk a těm jsem vděčná za to, že mě odeslali k odborníkovi, který se na endometriózu specializuje. Ačkoliv se tedy IVF odkládá na dobu neurčitou, nakonec jsem za to ráda. Chtěla bych otěhotnět s “čistým štítem”, ne s pasekou v břiše, nebo s otazníky, proč se miminko nechce uhnízdit či udržet.
Napsat komentář